20 czerwca obchodzony jest Światowy Dnia Uchodźcy. UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców podkreśla wzorową reakcję Polski na ukraiński kryzys uchodźczy, wzywając jednocześnie do dalszego wspierania najbardziej narażonych ukraińskich uchodźców, a także osób uciekających przed prześladowaniami i wojnami w innych krajach.
„Solidarność Polski z uchodźcami ukraińskimi była wyjątkowa i nie można jej uważać za coś oczywistego” — powiedział Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce. „Bardzo ważne jest, aby społeczność międzynarodowa nadal wspierała Polaków i uchodźców, których tak gościnnie przyjęli”.
„Włączając uchodźców do polskiego społeczeństwa – a nawet gospodarki – Polska umożliwiła setkom tysięcy ludzi wniesienie swojego wkładu. Jednocześnie nie możemy zapominać, że wielu uchodźców wciąż potrzebuje wsparcia — w tym osoby starsze, z niepełnosprawnościami, dzieci i ofiary przemocy”.
Stojąc u wrót Unii Europejskiej, Polska odważnie zapewniła bezpieczeństwo milionom uchodźców z Ukrainy, którzy stanowili część największego exodusu uchodźców w Europie od czasów II wojny światowej. Podczas gdy większość uchodźców przyjechała w pierwszej połowie 2022 r., ciągle, choć na mniejszą skalę, przyjeżdżają nowi.
Liczba osób ubiegających się o ochronę międzynarodową i uchodźców z innych krajów pozostaje znacznie niższa. W pierwszym kwartale 2023 r. o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce wystąpiło około 2300 osób. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 8 tys. uchodźców z krajów innych niż Ukraina.
Zdecydowana większość uchodźców w Polsce pochodzi z Ukrainy. Trzeba jednak zauważyć, że Polska udzielała ochrony także uchodźcom, którzy, chroniąc swoje życie, uciekali przed wojnami i prześladowaniami w innych krajach.
Przedstawiamy Państwu film „Jesteśmy razem i w tym nasza siła”, który powstał we współpracy z uczniami oraz dorosłymi pracownikami naszej szkoły, którzy przyjechali do nas z Ukrainy i stali się ważną częścią naszej społeczności szkolnej - zobacz
