Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi

im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie

Śladami Niepodległej...

shadow

Święto Patrona Szkoły to dla naszej społeczności szkolnej ważne wydarzenie. Możemy bowiem wyrazić hołd wszystkim, którzy zostawili ślad w dziejach naszej ojczyzny, służąc jej z oddaniem, honorem i miłością.

To już 34 lata, jak przybraliśmy imię Synów Pułku Ziemi Lubelskiej. W ramach jubileuszowych obchodów grupa teatralna „Młodzi zdolni” zaprezentowała program słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym Śladami Niepodległej… Obchody Święta Szkoły połączone zostały z 104. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasy zaborów oraz „życia naszego patrona” - Synów Pułku - przenieśli nas uczniowie z koła teatralnego „Młodzi zdolni”.

Spektakl wprowadził zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Treści historyczne podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne – począwszy od pieśni,  „A oni szli…”, ,,Pieśni Sybiraka’’, „Syberiady”,  po „Śpiewkę’’. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników oraz słowa Marszałka:


Chcemy Polski Niepodległej,
abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze
i sprawiedliwsze dla wszystkich”

                                            Józef Piłsudski

W atmosferze skupienia i powagi przenieśliśmy się do okrutnych czasów II wojny, do trudnych moralnych wyborów, przed którymi codziennie stawali ludzie. Druga część ukazała losy dzieci - młodych żołnierzy. Towarzysząca inscenizacji muzyka i znakomita narracja stworzyły odpowiedni klimat. Uzupełnieniem treści historycznych przedstawienia była prezentacja multimedialna, teatr cieni oraz utwory muzyczne: m.in. „Nim wstanie dzień”. Przesłaniem spektaklu stały się słowa:

Gdyby nie oni, nie byłbyś tu, Nie znałbyś świata i ciebie świat. Nie przeżyłbyś stu kolorowych dni, Zwyczajnych dni, słonecznych dat. Nie wiedziałbyś, co znaczy żyć, Kochać, budować, marzyć, śnić…
Co teraz zrobisz z tą WOLNOŚCIĄ?... Czy zdołasz ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń, słabości?...
Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość?..

oraz piosenka „Bo świat to My…


Młodzi artyści podkreślali ważność takich wartości jak mądrość, przyjaźń, dobro i piękno. Jubileusz był okazją do refleksji nad upływającym czasem i wspomnień o osobach, które zostawiły trwały ślad na kartach historii naszej szkoły. Przedstawienie przygotowane zostało pod kierunkiem pań: Marzeny Wróblewskiej, Marzanny Pogonowskiej, Małgorzaty Piaseckiej i Ewy Pawłowskiej-Pecki oraz pana Ireneusza Kurasiewicza.

Informację przygotowały panie: Marzena Wróblewska i Marzanna Pogonowska



Zobacz całą galerię