Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi

im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie

Ważne informacje

GRUPA TEATRALNA MŁODZI ZDOLNI

shadow

Grupa teatralna istnieje od 2013 roku. Tworzą ją uczniowie różnych klas – od najmłodszych po najstarsze. Inscenizacje wystawiane przez młodych artystów są ozdobą szkolnych uroczystości. Corocznie uświetniają takie okazje jak Święto Niepodległości, Święto Szkoły, Dzień Otwarty Szkoły, szkolny festyn czy uroczystość zakończenia roku szkolnego. Uczniowie tworzący grupę pracują pod kierunkiem nauczycieli: pani Marzeny Wróblewskiej, pani Małgorzaty Piaseckiej, pani Marzanny Pogonowskiej. Wsparciem technicznym służy pan Ireneusz Kurasiewicz. Z grupą współpracuje także pani Ewa Pawłowska-Pecka.
Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości grupa przygotowała inscenizację pt. „Na stos rzuciliśmy nasz życia los...” Droga Polaków do niepodległości.

"Wyobraź sobie, że wracasz do domu po 123 latach. Polacy nie mieli domu przez 123 lata. 
Teraz mija 100 lat od chwili, gdy ten dom odzyskali" - Mel Gibson

Jest wieczór, mglisty i wilgotny. W salonie odbywa się właśnie koncert. Znana śpiewaczka wykonuje pieśń o samotnej Laleczce z porcelany. Słuchacze podziwiają nie tylko jej śpiew, ale również taniec baleriny. Kiedy występ się kończy, zaczyna się dysputa o wolnej Polsce, o utracie niepodległości, o powstaniach, o wspaniałej gościnności Sędziego z Soplicowa - szlachcicu rozkochanym w polskich obyczajach, a gdy rozlegają się pierwsze dźwięki muzyki, wszyscy ruszają dostojnym krokiem w barwnym korowodzie, w rytm poloneza… Historyczne stroje znakomicie oddały klimat epoki i podkreśliły podniosły charakter tego wyjątkowego, reprezentacyjnego polskiego tańca narodowego.
Tak kończy się scena I spektaklu „NA STOS RZUCILIŚMY NASZ ŻYCIA LOS...”- DROGA POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI w wykonaniu grupy teatralnej Młodzi zdolni przygotowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
         W drugiej części młodzi artyści przedstawili sytuację polityczną kraju po trzech rozbiorach. Treści historyczne podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne –począwszy od pieśni patriotycznych,  ,,Wojenko wojenko’’, „Biały krzyż”,  „Serce w plecaku”  po „Marsz I Brygady’’. Nie mogło zabraknąć również teatru cieni, w którym rozegrało się dramatyczne   pożegnanie rodziny z powstańcem. Kiedy 1 sierpnia 1914 roku cała Europa została objęta działaniami I wojny światowej, młody polski żołnierz wcielony do obcej armii, zaśpiewał:

Dzisiaj miałem piękny sen,
naprawdę piękny sen.
Wolności moja, śniłem, że
wziąłem z Tobą ślub…

O Victorio, moja Victorio!
Dlaczego mam Cię tylko w snach?
Wolności moja, Ty Victorio!
Opanuj w końcu cały świat


I przyszła - po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Dzisiaj więc pytam ciebie:
-Kto ty jesteś?
A Ty mi odpowiesz:
-Polak mały.
Tak brzmiały ostatnie słowa przedstawienia…
Całość uzupełniona była prezentacją multimedialną.
                        Informację przygotowały panie: Marzena Wróblewska, Marzanna Pogonowska i Małgorzata Piasecka.



Zobacz całą galerię